top of page

Czy płyn hamulcowy jest ważny?


Co za pytanie?


Jak ważnym elementem w każdym samochodzie są hamulce, chyba nikomu nie trzeba przypominać. A jednak większość kierowców skupia się na okresowej wymianie oleju w silniku zapominając o pozostałych płynach eksploatacyjnych z płynem hamulcowym na czele.


Jak działa układ hamulcowy?

Zasada działania układu hamulcowego jest bardzo prosta.

W skrócie wygląda to tak. Kiedy naciśniemy pedał hamulca serwo zwiększa ciśnienie płynu w układzie a to z kolei powoduje popchnięcie tłoczków zacisków hamulcowych, które dociskają na klocki hamulcowe, lub w niektórych modelach za pomocą cylinderków na szczęki hamulcowe co z kolei powoduje nacisk na tarcze hamulcowe lub bębny. Wytwarza się tarcie i pojazd hamuje.

Bardzo ważne jest aby układ nie miał w sobie powietrza, ponieważ zapowietrzony układ hamulcowy działa nie do końca sprawnie lub prawie wcale.

Hydrauliczny tarczowy układ hamulcowy.


Czy płyn hamulcowy trzeba wymieniać?

Jak każdy płyn eksploatacyjny (nie tylko olej) płyn hamulcowy wymaga okresowej wymiany. Płyn hamulcowy jest wysoce hydroskopijny, co oznacza że bardzo łatwo wchłania wodę z otoczenia, nawet po każdym otwarciu korka zbiorniczka płynu mikroskopijne cząstki wody dostają się do jego wnętrza. Typowym objawem zużytego płynu hamulcowego będzie mało skuteczne hamowanie, a w sytuacji ekstremalnej płyn hamulcowy może ulec zagotowaniu.


Tabela przydatności płynu ze względu na jego zawodnienie.

Jak widać w powyższej tabeli zawodnienie płyny wpływa bardzo negatywnie na jego właściwości i tym samym ostatecznie na działanie układu hamulcowego.

TAK, PŁYN HAMULCOWY TRZEBA WYMIENIAĆ !

Jak często należy wymieniać płyn hamulcowy?


Ponieważ co około dwa lata użytkowania temperatura wrzenia płynu spada o około połowę ze względu na bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników dróg właśnie co 2 lata lub około 60 000 km zaleca się wymieniać płyn hamulcowy – zależy co nastąpi pierwsze.


 

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Wam uświadomić sobie znaczenie tego ważnego czynnika w Waszych samochodach. Zapraszamy do Polubienia naszego fanpage. Niedługo dostarczymy Wam następnych ciekawostek ze świata płynów eksploatacyjnych, które jak wierzymy będą pomocne i podniosą bezpieczeństwo Waszych podróży zarówno tych długich i tych krótkich.


Do następnego

Redakcja milmar.net.pl

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page